Nazwa forum

Opis forum

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

#1 2008-08-04 11:15:23

Edge

Użytkownik

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2008-07-30
Posty: 16

Odbudowa czy konserwacja ?

"Projekt konserwacji ruin został przygotowany przez architektów Marię i Aleksandra Filipowiczów. Choć w internecie można obejrzeć wizualizację dawnego wyglądu zamku i wzgórza, to jednak projekt nie przewiduje całkowitej odbudowy. - Zdaniem małopolskiego konserwatora zabytków Jana Janczykowskiego, nie zachowały się żadne dokumenty wskazujące jak zamek wyglądał. Można się tego jedynie domyślać. Na dodatek do Rejestru Zabytków zamek jest wpisany jako "trwała ruina" - wyjaśnia Tryczyńska-Celarek."
źródło: gazeta wyborcza

Jak powinna wyglądać rewitalizacja zamku, czy powinno się go odbudować czy zakonserwować trwale obecną ruinę ? Ja osobiscie skłaniałbym się ku tej drugiej opcji. Byłem ostatnio w zamku Lipowiec w Babicach ( całkiem niedaleko od Rudna), był on w swoim czasie poddany procesowi konserwacji, zabezpieczony aby umożliwić zwiedzanie turystom. W salach zrobiono ciekawe ekspozycje, stworzono  punkt widokowy na wieży, w sezonie organizowane są turnieje rycerskie.
Przykład ten wskazuje że jednak jak się chce to się da. Jeśli czyta to ktoś z urzędu gminy Krzeszowice to zachęcam do zorganizowania wycieczki szkoleniowej np do zamku Lipowiec, dla kierowników referatów na czele z Burmistrzami, będzie to napewno pożyteczniejsze niż przesiadywanie w biurze i kompromitowanie się w telewizji.
Wracjąc do tematu, myśle że najlepszym rozwiązaniem byłaby konserwacja i częsciowa odbudowa z orginalnego budulca, z adaptacją niektórych sal/ piwnic na potrzeby muzealne, odtworzenie studni, bram wjazdowych, ewentualnie wykopanie fosy, doprowadzenie elektryczności do zamku, stworzenie punku widokowego na wieży. Nie będe tu pisał o sprzedaży biletów, punktach gastronomicznych, organizacji imprez itp. bo to temat na inna dyskusję. Modelowym przykładem niech będzie tu zamek w Ogrodzieńcu, tam powołano do życia spółkę która administruje zamkiem.
Bo współczesna turystyka to przede wszystkim jest biznes, dochody gminy w ten sposób rosną, wyrabia się markę w kraju i na świecie, przyciąga inwestorów, tworzy miejsca pracy, kanalizacja owszem jest potrzebna ale to nie wszystko szacowni włodarze Krzeszowic.

Offline

 

#2 2008-08-04 13:32:48

FC

Użytkownik

920856
Call me!
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2008-03-31
Posty: 18
Punktów :   
WWW

Re: Odbudowa czy konserwacja ?

Odbudowa jest kusząca, ale wg mnie nie powinno się dążyć do odbudowy zamku, a jedynie solidnego zakonserwowania i zabezpieczenia ruin. Pozatym tak jak mówi Janczykowski - nie do końca wiadomo jak zamek wyglądał w przeszłości, odbudowa zamku wg czyjejś wizji, domysłów i pomysłów może się mijąc z celem. Chodzi o zachowanie oryginału w możliwie największym stopniu, choć oczywiście nie jest to możliwe w 100 procentach. Pozatym właśnie ta ruina przyciąga ludzi, czyni to miejsce wyjątkowym. Oczywiście, jakieś drobne elementy, zwłaszcza konstrukcyjne, ewidentnie szpecące etc należałoby odbudować, i to najlepiej z oryginalnego budulca, którego spore ilości leżą na ziemi.
Władze powinny wziąć przykład z takich obiektów jak Lipowiec, Ogrodzieniec czy szeregu innych zamków, zameczków i jeśli trzeba to mogę osobiście ich tam zawieźć na mój koszt . Tylko problem w tym, że władzom zawiadującym zamkiem chyba się nie chce. Albo nie umieją. Albo nie chce im się umieć? Bo skoro mają problem z posprzątaniem zamku i wycięciem samosiejek, to co dopiero ma być z zabezpieczaniem ruin? Bo to co miało być wielkim sprzątaniem zamku jest na chwilę obecną delikatnie mówiąc niepoważne.
Może należałoby pogadać z organami zarządzającymi wyżej wspomnianymi zamkami, poprosić ich aby napisali jakąś "instrukcję" i wręczyć władzom Krzeszowic. Choć poczekajmy jeszcze, może z projektu przygotowanego przez ww. architektów coś się "urodzi".
Jeśli chodzi o samo zagospodarowanie zamku pod względem turystyczno-kulturalnym to masz jak najbardziej rację. Akurat prąd chyba jest doprowadzony pod sam zamek (na pewno stoi słup, choć czy to elektryczny to nie mam pewności), fosa wg mnie to akurat średnio, ale to detale, detaliki. Wg mnie na zamku powinna być obecna jakaś osoba, ktoś w rodzaju kustosza czy innego strażnika, gdyż czas niszczy zamek, ale również nierzadkie są akty wandalizmu i zwyczajnej głupoty ludzkiej. Niejednokrotnie widziałem jak z murów urządzano sobie ściankę wspinaczkową, a efektem wspinania było oderwanie sie "chwytów wspinaczkowych". I to całkiem sporych. Albo ktoś dla (w jego pojęciu) zabawy kopał sobie w mur i też conieco odpadło. Pomijam grillowanie w piwnicach i inne. Być może obecność takiej osoby albo dwu osób, ukróciłaby takie postępowanie. Owszem, są to koszty dla gminy gdyż nikt za dziękuję nie będzie tam siedział, ale im więcej zniszczeń tym później większe nakłady w odbudowę/zabezpieczenie, albo też nie będzie co odbudowywać. 
Szkoda, że gmina nie widzi w zamku - tak jak napisałeś - biznesu i to szeroko pojętego, promocji własnego regionu etc. Ale jeszcze większa szkoda, że władze nie widzą w zamku przedewszyskim wspaniałego zabytku, który niemal błaga o pomoc i to natychmiastową. Niestety, w tym przypadku nie wystarczy zadzwonić pod 999.

Ostatnio edytowany przez FC (2008-08-04 13:33:21)

Offline

 

#3 2008-08-09 08:37:22

luksmuz

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2008-08-09
Posty: 6
Punktów :   

Re: Odbudowa czy konserwacja ?

1. Konserwator zabytków określa jaka może być technologia remontu zamku.
2. Może powoałmy fundację, któa zajmie się zamkiem, tak jak to ma miejse w Niepołomicach?

Offline

 

#4 2008-08-11 10:15:41

Edge

Użytkownik

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2008-07-30
Posty: 16

Re: Odbudowa czy konserwacja ?

@luksmuz

1. Ustawa o ochronie zabytków, Art. 27. Na wniosek właściciela lub posiadacza zabytku wojewódzki konserwator zabytków przedstawia, w formie pisemnej, zalecenia konserwatorskie, określające sposób korzystania z zabytku, jego zabezpieczenia i wykonania prac konserwatorskich, a także zakres dopuszczalnych zmian, które mogą być wprowadzone w tym zabytku.
Własciciel zamku w Bobolicach praktycznie go odbudowuje za przyzwoleniem Konserwatora więc się da jak widzisz, nie mówię o pełnej ale o częściowej rekonstrukcji tego co ocalało do naszych czasów.

2. Podstawą działania fundacji jest majątek tzw. fundusz założycielski ustanowiony przez fundatora, mogą być to zarówno pieniądze jak i ruchomości i nieruchomości. W przypadku stowarzyszenia na etapie tworzenia nie jest potrzebny majątek ( to ludzie stanowią jego "kapitał").

Offline

 

#5 2008-08-11 10:59:59

luksmuz

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2008-08-09
Posty: 6
Punktów :   

Re: Odbudowa czy konserwacja ?

@ edge

1. Gmina złożyła wniosek do konserwatora zabytków. Ten wydał opinię i określił w formie sposób przeprowadzenia jakichkolwiek i prób rekonstrukcji.

2. Nie spotkałem stowarzyszenia, które prowadziłoby eksploatację zamku. Na ogół albo robi to fundacja, albo prywatny inwestor.

Offline

 

#6 2008-08-12 15:43:58

Edge

Użytkownik

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2008-07-30
Posty: 16

Re: Odbudowa czy konserwacja ?

@luksmuz

Gdyby zamek należał np do mnie to zastanowiłbym się wtedy nad założeniem fundacji, niestety jest we władaniu gminy i tylko ona może założyć fundacje tak jak to się stało w przypadku Niepołomic, tak więc musimy szukać innych rozwiązań aby wpływać na rzeczywistość.
Kto to ci powiedział że chcemy prowadzić eksploatacje zamku ?

Offline

 

#7 2008-08-13 08:25:46

luksmuz

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2008-08-09
Posty: 6
Punktów :   

Re: Odbudowa czy konserwacja ?

@edge

1. Odpowiedź na swoje pytanie, znajdziesz w drugiej części swojego poprzedniego postu.

2. Zamek a Niepołomicach prowadzi fundacja, gmina jest właścielem.
Zapis ze statutu fundacji "Zamek Królewski w Niepołomicach"
..... " całość pozyskanych środków w ramach prowadzonej działalnośći Zarząd Fundacji przeznacza na wydatki związane z funcjonowaniem Zamku".

Offline

 

#8 2008-08-13 14:35:22

Edge

Użytkownik

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2008-07-30
Posty: 16

Re: Odbudowa czy konserwacja ?

hmm może spróbuje bardziej obrazowo...
Jeżeli masz pieniądze (lub np zamek) - załóż fundację, a jeżeli masz znajomych załóż stowarzyszenie. Fundacja powstaje w drodze oświadczenia woli złożonego przez fundatora o ustanowieniu fundacji i przeznaczeniu określonego majątku na realizację celu fundacji. W uproszczeniu można powiedzieć, że fundacja to majątek (pieniądze, papiery wartościowe, ruchomości, nieruchomości) przeznaczone przez fundatora na realizację ważnego społecznie lub gospodarczo celu.

i jeszcze coś takiego:
[W niedzielę 16.03.2008 r. przedstawiciel
naszej grupy spotkał się też z Panią Haliną Kiszką  - Prezes Fundacji
„Polskie Dziedzictwo Zamek Tenczyński i Region Ziemi Krzeszowickiej”.
Pani Kiszka wyraziła chęć ratowania zamku a nawet wręcz jego
odbudowy, rozpoczęcie jakichkolwiek prac warunkuje jednak uzyskaniem
przez kierowaną przez siebie Fundację praw własności do zamku.] hehe pobożne życzenia...

Co z tego że mają fundacje założoną jak nie mają praw własności do zamku. Więc o d...pe rozbić taką fundacje bez majątku.

Natomiast co do Fundacji Zamek Królewski w Niepołomicach to ma to sens bo zamek jest własnością Gminy Niepołomice która zarządza nim przez powołaną przez siebie w tym celu fundacje; tylko że najpierw go wyremontowno niemałym kosztem, teraz zamek zarabia na siebie.
Podsumowując, piłeczka po stronie Gminy Krzeszowice.

Odnośnie tego czy Konserwator może zmienić wydaną przez siebie decyzje Kodeks postępowania administracyjnego art 154 par.1 stanowi iż "decyzja ostateczna, na mocy której żadna ze stron nie nabyła prawa, może być w każdym czasie uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, lub przez organ wyższego stopnia, jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony." więc jest to możliwe jeśliby zaszła taka potrzeba.
Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez Edge (2008-08-13 15:30:17)

Offline

 

#9 2008-08-22 00:59:45

van czyz

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-04-10
Posty: 20
Punktów :   

Re: Odbudowa czy konserwacja ?

Jaka była sytuacja ze stowarzyszeniem/ fundacją Zamku Ujazd ? Podobno mieli nawet pieniądze, ale wszystko rozbiło się o urzędników ? Czy nie jest tak, że jeśli obiekt pozostaje własnością państwową, to wszelkie działania, także te kierowane przez fundacje i stowarzyszenia przy nim grzęzną ? Bobolice są prywatne i aż miło się patrzy jak wszystko idzie do przodu.




Wtrąceniem, odpowiedź na pytanie zawarte w tytule wątku jest tutaj:

http://zamki.res.pl/ankiety.htm

Ostatnio edytowany przez van czyz (2008-08-22 01:06:03)

Offline

 

#10 2008-08-22 12:05:25

Edge

Użytkownik

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2008-07-30
Posty: 16

Re: Odbudowa czy konserwacja ?

Wybieram opcje trzecią w tej ankiecie, wszystko zależy od konkretnego przypadku, w szczególności czy zachowały się ryciny, plany, poza tym ważne jest żeby nie przedobrzyć i nie zrobić dysneylandu. Czasem ruina (zakonserwowana) lepiej się prezentuje, trzeba uważać żeby nie pozbawić danego miejsce klimatu i uroku właściwego danej lokalizacji. W przypadku Bobolic mam mieszane uczucia, ale z drugiej strony gdyby właściciel się za to nie zabrał to budowla by zniszczała do reszty prawdopodobnie, tak samo w Korzkwi. Przypuszczam że jakby odbudować Tenczyn to zamek zatraciłby swój obecny niepowtarzalny klimat, powstałoby coś nowego to napewno, czy lepszego trudno powiedzieć. Nie trzeba koniecznie odbudowywać żeby tchnąć w zamek życie, patrz przykład Ogrodzieńca.

Offline

 

#11 2008-08-25 00:29:00

van czyz

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-04-10
Posty: 20
Punktów :   

Re: Odbudowa czy konserwacja ?

Hm...coś w tym jest. Przypuszczam, że odbudowany zamek Rudno wyglądałby w stylu zamku Pieskowa Skała bądź Wawelu a niektórym napewno odpowiada bardziej klimat Ogrodzieńca czy Kopic. W każdym razie to jest dobro wspólne i większość powinna zdecydować co z nim zrobić. Chciałbym aby zamek był odbudowany na podstawie analogii, dawnymi technikami o ile to możliwe, i żeby te nowe części z jednej strony tworzyły tło dla oryginalnej tkanki odcinając się od niej, ale również żeby tworzyły z nią jedną wspólną całość. Wierzę, że jest to możliwe, tak jak w przypadku zamków Loary, które z perspektywy czasu odniosły duży sukces mimo, że popełniono wtedy,przy ich odbudowie, błędy, których dzisiaj by już nie popełniono. Ale to tylko moja opinia i moje tylko marzenie. Kurka, namieszał mi w wyobraźni projekt odbudowy Hendla
PS. Ogrodzieniec też w tej ankiecie się znalazł, chyba nawet dosyć wysoko . Mi bardzo przeszkadzają w Ogrodzieńcu kikuty wież (beż krenelażu), tyle mogliby odbudować...

Offline

 

#12 2008-10-29 09:17:04

Domanus

Nowy użytkownik

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2008-10-27
Posty: 7
Punktów :   
WWW

Re: Odbudowa czy konserwacja ?

Ja jestem bardziej za pozostawieniem Rudna jako trwałej ruiny ( no parę pomieszczeń można by było odtworzyć) niż za odbudową. Taki model zamku bardzo dobrze prosperuje w wielu miejscach i jest ok. Odbudowa to kosztowna rzecz i w przypadku Rudna raczej niemożliwa z paru względów.

Ostatnio edytowany przez Domanus (2008-10-29 21:14:13)


Nie Gmina mi wrogiem, jeno Jej zamek przyjacielem..........

Offline

 

#13 2008-11-30 20:48:21

Waldemar Rekść

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2008-11-30
Posty: 5
Punktów :   

Re: Odbudowa czy konserwacja ?

Jak to wspaniale udowodnił na konferencji w Działdowie w ubiegłym roku gość ze Lwowa, w naszych warunkach klimatycznych tylko całkowita lub częściowa odbudowa i zagospodarowanie do celów komercyjnych ratuje zrujnowany zabytek przed nieuchronnym unicestwieniem. Obiekt musi mieć gospodarza i musi na siebie zarabiać.
Jako trwałą ruinę w skali całej Polski można utrzymać kilka - kilkanaście góra wybranych obiektów takich jak Ostrów Lednicki. To kosztowne i ciągłe zabiegi na które państwa nie stać w odniesieniu do setek zrujnowanych zamków.
Pan Janczykowski jest doktrynerem - wrogiem odbudowywania zrujnowanych zamków i w Działdowie próbował lansować termin ,,historycznej ruiny", na szczęście bez większego efektu.
Są zamki, które można odbudować częściowo i tak to zrobiono dosyć umiejętnie z Czorsztynem, chociaż szkoda, że nie zadaszono głównej wieży. Tenczyn jest na tyle wartościowy, że można jego  odbudować całkowicie, stosując architekturę neutralną tam, gdzie brakuje ikonografii.
Z racji położenia może się stać dużą atrakcją turystyczną, bo tam jest dość miejsca na hotel z restauracją, muzeum plus historyczne widowiska.
I jest to jedyny dla tego zamku ratunek.
Proszę popatrzeć, jak wpierw psy wieszano na Panu Laseckim za Bobolice, a jak się dzisiaj wszyscy nimi zachwycają.
Podobnie było z Tykocinem, na który nawet konserwatorzy zaczynają patrzeć coraz łaskawszym okiem.

Offline

 

#14 2008-12-01 22:23:11

MS

Administrator

Zarejestrowany: 2008-03-31
Posty: 59
Punktów :   

Re: Odbudowa czy konserwacja ?

Panie Waldemarze,
W sprawie Tenczyna robimy co możemy ale jeszcze długa droga przed nami. Na razie staramy się rozbudzić zainteresowanie tym wspaniałym zabytkiem co nie jest takie proste bo wszyscy się przyzwyczaili że tak sobie stoi niszczejący od lat. Mamy nadzieję że przyłączą się do naszej inicjatywy osoby mające większe doświadczenie w ratowaniu zabytków, powoli wchodzimy w kręgi archiektów i historyków. Jeśli jest Pan w stanie posłużyć jakąś pomocą zapraszamy do współpracy.

Offline

 

#15 2008-12-01 22:44:07

van czyz

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-04-10
Posty: 20
Punktów :   

Re: Odbudowa czy konserwacja ?

Rekonstrukcja zamku nie jest możliwa, to prawda, nie mamy źródeł, ale odbudowa jak najbardziej (wystarczy spojrzeć na Zamek Królewski w Warszawie żeby dojść do wniosku, że jednak warto).
Co do tego, że niektórzy mówią, że takie działania są niezgodne z prawem...jeśli tak, to jak to się stało, że w Małopolskiem odbudowano Tropsztyn i Korzkiew ? Takie działania mogą być co najwyżej niezgodne z przekonaniami niektórych osób. W kolejce do Małopolskiego Woj. Kons. Zabytków czeka 10 wniosków o pozwolenie na odbudowę- ciekawe jak zostaną potraktowane. Jeśli prawdą jest to, że jeden człowiek samowolnie przeszkodził historycznej odbudowie zamku Tenczyn to dla mnie byłby to skandal, szczególnie gdy my tutaj bijemy się o każdą złotówkę na koserwację ruin. Mi bardzo się nie podoba, że takie rzeczy zależą od kogoś ,,widzimisię''. Takie decyzje powinny być podejmowane przez szerokie grono ludzi, poczynając od naukowców poprzez inwestorów a na społeczeństwie i społecznikach kończąc. Tak na marginesie, Pan Waldemar jest przykładem takiego społecznika, szanuję bardzo tego człowieka, znany w środowisku konserwatorskim, uratował wiele zabytków w Polsce (znana jest jego uporczywa walka o uratowanie zamku w Ciechanowie - tam pare osób próbuje przeforsować projekt odbudowy zamku przy pomocy szkła i betonu!). Tak więc bardzo cieszę się, że tutaj zawitał.
Polskie środowisko konserwatorskie jest skłócone a prawo pozostawia swobodę interpretacji. Jakkolwiek głośna jest grupa osób walczących o trwałe ruiny to jednak jest to stronnictwo zdecydowanie mniej liczne od zwolenników odbudów.
Ogrodzieniec bardzo mi się podoba, nawet jako ruina, ale mam wiele pretensji do sposobu w jaki zamek jest zagospodarowany. Pod murami namiot piwny, kolorowe pompowane zjeżdzalnie dla dzieci, tandetne stragany, już nie wspomnę o tym, że nikt nawet nie myśli o tym, żeby odtworzyć przynajmniej krenelaże na kikutach wież.
W każdym razie na pierszwym miejscu jest to, żeby zamek Tenczyn się nie rozsypał i oto przede wszytkim,
trzeba walczyć.

Ostatnio edytowany przez van czyz (2008-12-02 13:34:10)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.forumbezimienni.pun.pl www.zakon.pun.pl www.kgfantasy.pun.pl www.pokemon-hodowla.pun.pl www.pokemon-arena.pun.pl