Nazwa forum

Opis forum


#1 2009-02-23 12:34:42

becik

Nowy użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-08-08
Posty: 6
Punktów :   
WWW

Zamknięcie zamku

Witam serdecznie. Musze sie tu podzielić ze swoją opinią na temat zamknięcia ruin zamku dla zwiedzających. Gdy dowiedziałem sie o tym po prostu szczęka mi opadła. jak można na to było pozwolić, jak jeszcze Wy, pasjonaci zamku możecie sie z tego cieszyć i twierdzić, że dobrze sie stało? Nie zdajecie sobie sprawy ile ludzi tam przyjeżdża aby móc zwiedzić ten zamek? Jaki procent pośród nich to dewastatorzy? Potraktowaliście wszystkich turystów jak bandę Szwedów, ktorzy przyjeżdżaja tylko po to by niszczyć zamek. ktos to chce zniszczyć i tak zniszczy bo dostanie sie na teren jak nie przez bramę to z innej strony, prawdziwy turysta i pasjonat tylko pocałuje kłódkę lub będzie starał sie wejść inna drogą mogąc dodatkowo narazić się na jakieś niebezpieczeństwo. Zrobiliście z terenu zamku prywatny folwark, który osiągalny teraz będzie tylko dla Was i posiadaczy kluczy. Tłumaczenie, że to ochrona jest śmieszne. Jakoś zamek przetwał kilkaset lat - postoi jeszcze długo. Jakos nikt nie "zamyka" zamków w Krzyżtoporze, Olsztynie (śląskie) i dziesiątków innych trwałych ruin. Zamknęliście przed pasjonatami jeden z najpiękniejszych zamków w ruinie. Powinniście tego się wstydzić, a nie szczycić tym.
Piotr Pupysz
PS. Całe szczęscie, że zdązyłem zwiedzić juz zamek, teraz wiem, że nie warto tam przyjeżdzać by móc nacieszyć nim oczy od środka, a znajomym powiedzieć, że ze zwiedzenia zamku nici, tylko fotka na zewnątrz i do widzenia.....

Offline

 

#2 2009-02-24 09:03:53

MS

Administrator

Zarejestrowany: 2008-03-31
Posty: 59
Punktów :   

Re: Zamknięcie zamku

Panie Piotrze,
Nikt z nas nie szczyci się z zamknięcia zamku i nikt z nas go nie zamknął. Jesteśmy takimi samymi turystami jak i Pan i też bardzo nam przykro że nie możemy sobie tam w kulturalny sposób wejść. Kluczy od bramy też nie mamy bo niby skąd ? Zamek został zamknięty przez Gmine Krzeszowice która ma go we władaniu. Myli się Pan że nie wiemy ilu ludzi tam przyjeżdża bo tak się składa że właśnie wiemy bardzo dobrze. Ma Pan zastrzeżenia co do sposobu zagospodarowania zamku ? BARDZO DOBRZE, MA PAN RACJĘ. Nam też się on nie podoba i stąd inicjatywa Ratuj Tenczyn. Nasza strona daje wszelkie informacje nt. właściciela obiektu, władającego zamkiem,  podaje stanowiska nazwiska i numery telefonów osób odpowiedzialnych za tą sytuację. Proszę tam zadzwonić i interweniować. Tyle że udostępnienie takiego zabytku musi przebiegać w sposób cywilizowany bo niestety nie wszyscy odwiedzający to turyści tacy jak Pan. Naszą opinę na temat zamkniecia zamku mozna zobaczyć tu http://www.krzeszowicki.glos24.pl/wydar … yn-222009/
Pozdrawiam,
Maciej Stępowski

Offline

 

#3 2009-02-24 13:56:44

Ola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-04-01
Posty: 27
Punktów :   

Re: Zamknięcie zamku

Od początku staramy się, by zamek został zabezpieczony, nie tylko z tego powodu, że jest piękny. Tutaj chodzi też o to, by nie zagrażał zyciu i zdrowiu zwiedzających. Sama widziałam wypadek na zamku, jak jakis pan spadł z wysokości 4 metrów. Albo jak gimnazjaliści skaczą z okna na rowerach górskich.
Przecież to tylko chwilowo. Jak już zostanie zabezpieczony, to go otworzą. Dzięki temu dużo więcej turystów będzie tu przyjeżdżać i go podziwiać.
Ps. Nic mi nie wiadomo, żeby grupa Ratuj Tenczyn miała dostęp do kluczy i do zamku.

Offline

 

#4 2009-02-27 13:47:56

becik

Nowy użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-08-08
Posty: 6
Punktów :   
WWW

Re: Zamknięcie zamku

Witam
Mnie właśnie najbardziej poruszyła informacja, cyt.: Jest to naszym zdaniem bardzo pozytywne działanie w kierunku ochrony zabytku choć oczywiście dla wielu osób dość bolesne gdyż nie można już tam sobie samowolnie wejść. Powstrzymanie niekontrolowanych wizyt było jednak koniecznym ruchem gdyż nasilające się akty wandalizmu stanowiły dla zamku bardzo poważne zagrożenie.
Powtórzę co napisałem wcześniej, takie zabezpieczenie czyli całkowite zamknięcie nie jest dobrym rozwiązaniem gdyż, kto ma wejść to wejdzie stwarzając przy tym dodatkowe zagrożenie dla siebie. Na ludzką głupotę nie ma rady, ten kto chce jeździź rowerem będzie jeżdzić nawet jesli będą jakieś zabezpieczenia. o wypadek nietrudno nawet na wypolerowanej powierzchni zamku królewskiego w Warszawie. Taki jest urok trwałych ruin, na kazdym z tych zamków moze zdarzyć się wypadek bez względu czy zabezpieczenie jest czy go nie ma. Zabezpieczyć mozna co najwyżej cegły/kamienie, żeby komuś na głowę nie spadły. Także władni zamknięcia ruin chyba zdają sobie sobie sprawę, że jakaś część turystów-zamkowców jadąc zwiedzić ten obiekt 200 czy 300 km nie poprzestanie tylko na obejrzeniu zamku z zewnątrz.
Na bieżąco śledzę wszystko to co dzieje sią z zamkiem, a informacje przychodzące na mail od  p. M.Stepowskiego umieszczam na bieżaco na swoim forum - http://zamkidwory.mojeforum.net/portal.php
pozdrawiam serdecznie i tryzmam kciuki

Offline

 

#5 2009-02-28 11:59:49

Grześ

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2008-12-27
Posty: 4
Punktów :   

Re: Zamknięcie zamku

Oczywistym jest że wszyscy miłośnicy zamku chcieli by aby zamek dostępny był dla turystów. Bez dyskusyjny jest także fakt że trwałe zamknięcie zamku nie jest rozwiązaniem idealnym, które satysfakcjonowało by przeciętnego turystę. Co jednak zrobić w sytuacji gdy na zamku pojawiają się "turyści" z kilofami, regularnie  rozbijając mury w zachowanych jeszcze pomieszczeniach w poszukiwaniu skarbów ? Co zrobić gdy inni "turyści" rozbijają zbudowane z wapiennego kamienia mury w poszukiwaniu amonitów ? Czy rozsądne jest pozwolenie na to by na terenie dziedzińca zamkowego prawie w każdy letni weekend parkowały 2-3 auta wypełnione piwem przygotowanym na nocną imprezę na zamku. Czy w przypadku takich zachowań należ się z nimi pogodzić tłumacząc sobie że wandal czy złodziej i tak znajdzie sobie sposób na pokonanie muru ? A może jednak warto zdobyć się na próbę powstrzymania takich zachowań ? Próbę która nie jest gwarancją sukcesu. Wszyscy zdają sobie sprawę z tego że takie rozwiązanie uderza w przeciętnego turystę który ponosi konsekwencję działania wąskiej grupy wandali, wszyscy mamy nadzieję że zamknięcie zamku jest rozwiązaniem tymczasowym. Nie chcemy jednak aby Tenczyn powoli ale skutecznie spotkał los przytaczanego przez Pana zamku w Olsztynie który nie posiada murów z uwagi na to że zostały one rozebrane przez okolicznych mieszkańców. Głosy z podobnymi do Pana opiniami są jednak moim zdaniem  wysoce wskazane na łamach tego forum. Dotrą one także do władających zamkiem urzędników Gminy Krzeszowice uświadamiając im że żadne z rozwiązań ekstremalnych tzn. pełne otwarcie bądź całkowite zamknięcie zamku nie podoba się nam - społeczeństwu. Głosy takie jak Pana, a może jakieś inne dodatkowe działania (do czego zachęcam) zmuszą w końcu Gminę do podjęcia długoterminowych działań w celu ochrony i udostępnienia obiektu. Puki co musimy jednak pogodzić się z obecną sytuacją bo ratowanie zamku to proces w którym czasami trzeba liczyć się z niedogodnościami.

Offline

 

#6 2009-03-03 09:07:02

MS

Administrator

Zarejestrowany: 2008-03-31
Posty: 59
Punktów :   

Re: Zamknięcie zamku

Panie Piotrze,

Po krótkiej wymianie zdań sam Pan doszedł do tego jak powinien być zorganizowany wstęp na zamek. Tak się składa że my mamy taką samą opinię na ten temat, teraz trzeba doprowadzić do realizacji tego pomysłu. Proponuję żeby Pan wykonał kilka telefonów do Gminy Krzeszowice, przedstawił pomysł i uzyskał informacje z pierwszej ręki. Proszę spróbować przekonać Urzędników do pomysłu zatrudnienia stróża i  opisać na forum Pana wrażenia z rozmowy. Pisanie na forum to pierwszy krok, wykonanie telefonu i bezpośrednia rozmowa z Urzędnikiem to już zupełnie inna sprawa. Liczymy na relację na łamach forum.

MS

Offline

 

#7 2009-03-04 15:01:36

becik

Nowy użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-08-08
Posty: 6
Punktów :   
WWW

Re: Zamknięcie zamku

No i fajnie, zauważyłem, ,ze mój wcześniejszy post wskoczył dwa razy, chciałem jeden usunąć, a zniknęły dwa....przepraszam za to, szkoda tej mjej wypowiedzi o zatrudnieniu stróża na zamku.
I obiecuję nic juz więcej nie psuć na forum
Oczywiście, że zadzwonię gdzie trzeba, jakis telefon mogę otrzymać na maila lub PW?
Pozdrawiam

ps, dlaczego post wskakuje mi dwa razy?

Ostatnio edytowany przez becik (2009-03-04 15:02:12)

Offline

 

#8 2009-03-04 17:35:34

MS

Administrator

Zarejestrowany: 2008-03-31
Posty: 59
Punktów :   

Re: Zamknięcie zamku

Panie Piotrze,
Numery telefonów znajdują sie tu:
http://www.ratujtenczyn.org.pl/ktomasiezajac.html
http://www.ratujtenczyn.org.pl/wlasciciel.html
http://www.wuoz.malopolska.pl/
Są to informacje znajdujące się na naszej stronie. Osoby odpowiedzialne wymienione są z imienia i nazwiska, podane są adresy, numery telefonów, stanowiska.

Pozdrawiam,
Maciej Stępowski

Offline

 

#9 2009-03-19 22:43:49

Ancycha

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-03-19
Posty: 1
Punktów :   

Re: Zamknięcie zamku

Witam wszystkich serdecznie:)

Czy wiadomo coś na temat tego, na jak długo zamek został zamknięty? Czy w ogóle władze mają zamiar chociaż trochę podratować ruinę, czy to już definitywnie koniec zwiedzania:(?

Offline

 

#10 2009-03-21 20:55:35

MS

Administrator

Zarejestrowany: 2008-03-31
Posty: 59
Punktów :   

Re: Zamknięcie zamku

Ancycha,

Jako odpowiedź masz ostatni artykuł jaki ukazał się w Przełomie, poczytaj sobie na najnowszych informacjach. Gmina zamknęła i jak na razie nic więcej nie planuje w tym roku zrobić.
http://www.przelom.pl/artykul.php?t=Gro … em-&p=4246

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.energy2000.pun.pl www.pokemon-arena.pun.pl www.kgfantasy.pun.pl www.forumbezimienni.pun.pl www.pokemon-hodowla.pun.pl