#16 2008-12-02 20:24:34

MS

Administrator

Zarejestrowany: 2008-03-31
Posty: 59
Punktów :   

Re: Odbudowa czy konserwacja ?

A ja z przyjemnością informuję że Gmina Krzeszowice wysłała do Pana Bogdana Zdrojewskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego kolejny wniosek o dofinansowanie prac zabezpieczających zamek Tenczyn. Wniosek jest poparty pozytywną rekomendacją Wojewódzkiego Małopolskiego Konserwatora Zabytków oraz Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Teraz wszystko w rękach Ministra i trudno mi sobie wyobrazić żeby kolejny raz odmówił przyznania środków na ratowanie Tenczyna. W najbliższych dniach zamieszczę na stronie "Ratuj Tenczyn" dokumenty udostępione przez Gminę Krzeszowice: wniosek oraz opinie Konserwatora i Stowarzyszenia Historyków Sztuki

Offline

 

#17 2008-12-03 20:35:17

Waldemar Rekść

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2008-11-30
Posty: 5
Punktów :   

Re: Odbudowa czy konserwacja ?

Nie twierdzę, że całkowita odbudowa jest jedynym wyjściem, chociaż w gruncie rzeczy najlepszym, gdyż gwarantuje zachowanie istniejącej zabytkowej substancji i stałą o niej troskę. Do tego, przy mądrym wykorzystaniu - stałe fundusze na ten cel.
Radzę popatrzeć, co się dzieje w Janowcu, gdzie to, czego nie odbudowano, mimo rozpaczliwych i bardzo kosztownych prób konserwacji po prostu się rozpływa. Taki jest los ruin z wapienia czy piaskowca w naszym klimacie.
Warto przestudiować całość materiałów wręczonych uczestnikom ubiegłorocznej konferencji w Działdowie. Okazało się, że w naszych warunkach klimatycznych nawet przykrycie ruiny dachem nie tylko nic nie daje, ale - co jest tylko pozornym paradoksem - wręcz przyśpiesza proces destrukcji.
Z samego faktu, że w rejestrze zabytków Tenczyn jest zapisany jako ruina, nic nie wynika.
Radzę przestudiować posty na stronie ,,Zamki polskie" odnośnie Bobolic, gdzie sytuacja była identyczna, jak z Tenczynem. Wpierw wręcz psy wieszano na inwestorze. Dziś, gdy odbudowa zamku się kończy, wszyscy pieją z zachwytu.
Zamek MUSI być przynajmniej częściowo odbudowany do tego stopnia, aby mógł być wykorzystany do celów komercyjnych.
Troki były znacznie bardziej zniszczone i dłużej pozostawały w ruinie. Początkowo w okresie międzywojennym absolutnie wykluczono ich odbudowę, zaczynając tylko odgruzowanie i zabezpieczanie tego, co ocalało. Ale w toku tych prac zaczęto zmieniać pogląd, aż w roku 1938 podjęto decyzję o całkowitej odbudowie tego zamku z zaleceniem, aby tam, gdzie nie ma ikonografii i są wątpliwości, zastosować architekturę neutralną, to znaczy tradycyjne techniki budowlane, ale uproszczone formy, aby zespól stanowił logiczną i estetyczną całość, ale nie miało miejsca żadne fałszerstwo. Dziś trocki zamek jest drugą po Wilnie turystyczną atrakcją Litwy i to światowej skali.
Tak samo można postąpić z Tenczynem.
Lansowana m.in. przez Pana Janczykowskiego w Działdowie idea ,,historycznych ruin" nie znalazła wielu zwolenników, bo każdy realista zdaje sobie aż za dobrze sprawę z faktu, że NIKOGO W POLSCE NIE STAĆ NA STAŁĄ I KOSZTOWNĄ KONSERWACJĘ SETEK RUIN, co uczestnikom konferencji z uśmiechem pobłażania wyjaśnił profesor ze Lwowa.
Mam nadzieję, że jeżeli zamek odzyska Potocki, to pójdzie śladem Donimirskiego (Korzkiew) lub sprzeda komuś, kto zrobi to samo.
Pan Janczykowski ma prawo mieć swoje poglądy, ALE rodzi się proste pytanie: dlaczego to Państwo te ruiny ratujecie, a nie on, do czego z urzędu jest zobligowany ?!!!

Ostatnio edytowany przez Waldemar Rekść (2008-12-03 21:13:28)

Offline

 

#18 2008-12-03 21:28:25

MS

Administrator

Zarejestrowany: 2008-03-31
Posty: 59
Punktów :   

Re: Odbudowa czy konserwacja ?

Panie Waldemarze,
Ma Pan całkowitą rację, miło by było odbudować Tenczyn ale na razie choćby podstawowe zabezpieczenie było by już sukcesem biorąc pod uwagę obecny krytyczny stan zamku. Jeśli chodzi o Pana pytanie czemu to my ratujemy a nie Pan Janczykowski to odpowiedź jest prosta: ratujemy bo lubimy jak też dlatego że nikt inny się za to nie zabrał do tej pory. Trudno mam wypowiadać się negatywnie na temat Pana Janczykowskiego gdyż to właśnie on spośród urzędników z którymi rozmawialiśmy wykazał się największym zainteresowaniem i chęcią pomocy w ratowaniu Tenczyna.

Offline

 

#19 2008-12-03 21:46:11

Waldemar Rekść

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2008-11-30
Posty: 5
Punktów :   

Re: Odbudowa czy konserwacja ?

Oczywiście, że na razie należy za wszelką cenę powstrzymać proces destrukcji.
Być może to właśnie Pan Janczykowski udzielił Państwu najwięcej pomocy, ALE to on sam z urzędu dawno już powinien to zrobić, co Państwo robicie społecznie.
I jeszcze uwaga odnośnie zamku Lipowiec, który został podany jako przykład dobrze zakonserwowanej ruiny.
Sadzę, że właśnie sposób potraktowania tego zamku jest z gruntu błędny. On raczej wygląda jak budynek w stanie surowym, oczekujący na zadaszenie, wstawienie okien i drzwi oraz wykończenie i rozumne wykorzystanie wnętrz. Przecież jego mury są zachowane co najmniej w 90 - procentach i jeżeli odbudowa tak dobrze zachowanego zamku nie ma sensu, to - żadna odbudowa sensu nie ma i każda budowla na przykład tylko wypalona (jak Lipowiec) powinna pozostać w ruinie.
Nikt nie kwestionuje sensu odbudowy Będzina, który był znacznie bardziej zniszczony, dlaczego więc nie odbudowano Lipowca ?
I to w kraju, gdzie polskich zamków zachowanych lub odbudowanych mamy ledwie garstkę, a przytłaczająca ich większość to w najlepszym wypadku smętne ruiny lub skryte w ziemi resztki.
Ojcowie Oblaci konsekwentnie odbudowują znacznie bardziej zniszczony Tyniec i - nikt tego nie krytykuje.
Doktryny konserwatorskie zmieniają się w czasie i w przestrzeni i - przynajmniej jak do tej pory - nie istnieją jakieś powszechnie uznane, akceptowane i stosowane reguły. Całkowita metamorfoza poglądów prof. Lorentza jest tego dobitnym przykładem.  W okresie powojennym polscy konserwatorzy przez wiele lat byli wzorem dla całego świata. Dziś raczej jest odwrotnie - całe to środowisko jest rozbite i pozbawione autorytetów miary prof. Zachwatowicza. Stąd różne i wzajemnie ze sobą sprzeczne decyzje, a nie może być tak, że tylko prywatny pogląd jednej osoby decyduje o losie narodowej pamiątki.
Poglądy Pana Janczykowskiego są tylko jego poglądami. Niczym więcej. W kuluarach działdowskiej konferencji zdecydowana większość uczestników optowała za odbudową, czego tylko się da, z uznaniem się wyrażając o Tykocinie i nawet Tropsztynie.
Polskie społeczeństwo chce odzyskać polski krajobraz historyczny, a nie oglądać wszędzie ruiny lub smętne resztki. Nawet gmina Puck postanowiła odbudować pucki zamek, po którym ocalały tylko skryte w ziemi mocno zniszczone piwnice.
Zresztą, aplauz z jakim w Działdowie przyjęty został referat inż. Milewskiego restytuującego Zamek Królewski w Poznaniu był aż nadto wymowny.
I tak jest dzisiaj w całym świecie. Dość popatrzeć na to, co się dzieje na Litwie czy Białorusi. Grecy zamierzają odbudować cały ateński Akropol. Chińczycy odbudowują letni pałac cesarski, zniszczony jeszcze w XIX - wieku. W samym Berlinie trwa odbudowa od fundamentów aż trzech zamków.
W Polsce nikt i nad niczym nie panuje. Wszystko zależy od miejscowych władz gminnych i lokalnego konserwatora. Gdyby Pan Janczykowski urzędował w Białymstoku, Polska nigdy by nie odzyskała Tykocina, o którym - po fali krytyk, gdzie mówiono o zamku Gargamela - nawet doktrynerzy zaczynają się wyrażać z uznaniem.
Byle tylko nie robić tego, co chciano zrobić w Ciechanowie, a czego groźba jest znowu realna - a więc wstawienia w mury zamkowe wielkich kubatur z betonu i szkła, dla których mury zamkowe byłyby tylko tłem i zamek by przestał być zamkiem lub - Gostyninie, gdzie beton i pustaki mają udawać gotycki mur.
Tam, gdzie brakuje ikonografii, należy zrobić to, co zrobiono w Bytowie, gdzie całe skrzydło zamku odbudowano na oryginalnych fundamentach z użyciem tradycyjnych technologii w prostym, neutralnym stylu, który niczego nie udaje, ale jest idealnie wtopiony w całość, dzięki czemu zamek pozostał - zamkiem.
Jeszcze uwaga odnośnie wypowiedzi jednego z dyskutantów o Zamku Królewskim w Warszawie.
Aż 20 - procent zewnętrznej architektury tego zamku, mimo pozornie bardzo bogatej dokumentacji, to współczesna kreacja oparta o historyczne analogie bądź bardzo wątpliwe i wzajemnie sprzeczne ikonografie (Wieża Grodzka, wieżyczki skrzydła od strony Placu Zamkowego itd). We wnętrzach ten procent jest znacznie większy, co nie przeszkadza, że restytucja tego zamku jest uważana za jedno z najwybitniejszych osiągnięć światowej sztuki konserwatorskiej. Ale takie fakty nie docierają do świadomości upartych doktrynerów.

Ostatnio edytowany przez Waldemar Rekść (2008-12-05 00:44:12)

Offline

 

#20 2008-12-05 13:58:14

van czyz

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-04-10
Posty: 20
Punktów :   

Re: Odbudowa czy konserwacja ?

Jeśli mógłbym tylko z czymś dyskutować to czy ten prosty neutralny styl pasowałby do Rudna? Ja zdaję sobie sprawę, że pasuje on do zamków gotyckich, ale czy byłby on odpowiedni również dla zamków renesansowych (gdzie detal jednak był trochę ważniejszy)? Czy istnieją jakieś udane realizacje stylu neutralnego na tego typu (bądź późniejszych) obiektach, bo jak do tej pory widziałem go tylko na zamkach gotyckich (Bytów, Troki) ? Dla zamku sochaczewskiego wg. paru osób, brak przesłanek ikonograficznych i materialnych skończyłby się tym, że ten styl neutralny w tym przypadku to byłaby naga ściana z otworami na okna (dla wyjaśnienia, w skrócie chodzi o pierwsze piętro, które zostało przebudowane w XVII wieku).
Odbudowy przeprowadzane w XIX wieku są dzisiaj traktowane jak dzieło sztuki, dla mnie projekt Hendla to właśnie taki przykład. Gdyby udało się wykonać Projekt podobny do Hendlowskiego, taki który nie rezygnowałby z detalu, który nie byłby neutralny a jednocześnie byłby dziełem sztuki i byłby historycznie prawdziwy, też bym go poparł. Także otoczenie zamku jest ważne i stwarza spore możliwości, wystarczy spojrzeć co tam było w XVII wieku, ogrody, zabudowania, wieś...Ale to wciąż tylko sfera marzeń
Co do Babic, rzeczywiście niewiele brakuje żeby ten zamek odbudować (zwieńczenie wieży, budynek bramny...), niestety m.in. chyba nie ma pomysłu jakby ten obiekt wykorzystać.
Pozdrawiam.

Offline

 

#21 2008-12-05 14:54:59

Waldemar Rekść

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2008-11-30
Posty: 5
Punktów :   

Re: Odbudowa czy konserwacja ?

Styl neutralny niekoniecznie musi być dosłownie a'la Bytów. Chodzi bardziej o uproszczone formy zbliżone do architektury konkretnego okresu, no i oczywiście - właściwy materiał. Dla mnie proponowane w Sochaczewie rozwiązanie dla piętra jest właśnie tym. Drugi dobry przykład, to zaproponowane przez krakowski zespół hełmy wież zamku Krzyżtopór, zupełnie inne niż to, co na wieży zegarowej zamku w Pieskowej Skale postawił prof. Majewski, a co wcześniej dla Krzyżtoporu proponował prof. Zin. Wyraźnie widać, że jest to nowa kreacja, ale dostosowana stylem do całości, nie udająca zarazem stricte rekonstrukcji.
Ja nie jestem jakimś specjalnym fanem wprowadzania architektury neutralnej miedzy zabytkowe mury, ale jest to jedyne wyjście, aby uspokoić doktrynerów i w ogóle ruiny odbudowywać.
Świat konserwatorów jest bardzo niekonsekwentny i często-gęsto kieruje się zupełnie irracjonalnymi, wzajemnie ze sobą sprzecznymi motywacjami. Dziś jakoś żaden z nich nie kwestionuje tego, co zrobił z Malborkiem Steinbrecht, a co było sprzeczne z obowiązującymi w owym czasie konserwatorskimi doktrynami. Celowo i świadomie usunął wszelkie polskie poczynania architektoniczne mające w owym czasie znaczną wartość zabytkową i wbrew zachowanej bogatej ikonografii świadomie posłużył się neogotykiem, aby zamek zrobić jeszcze bardziej ,,germański". Swego czasu bardzo krytycznie o tym napisał prof. Jan Zachwatowicz. I dziś także i konserwatorzy zachwycają się tym zamkiem, jakkolwiek właśnie Malbork jest rodzajem Disneylandu czy zamku Gargamela, będąc mieszanka autentyku z wizjami Steinbrechta. Zarazem ci sami konserwatorzy nie akceptują projektu dr Lewickiej odnośnie Ciechanowa, jakkolwiek jest to efekt długich i żmudnych badań naukowych.  Tenże sam konserwatorski światek poza prof. Lileyko nie protestował i nadal nie protestuje, gdy prof. Gieysztor samowolnie z powodów wyłącznie światopoglądowych przerwał rekonstrukcję Nowej Izby Poselskiej upamiętnionej protestem Rejtana i nakazał pozostawić ją w dzisiejszym dziwacznym kształcie. Tenże sam światek nie protestuje, gdy w Gdańsku unicestwia się zabytkowe średniowieczne piwnice itd, itp.
Dlatego ja z dużą nieufnością podchodzę do poczynań i decyzji konserwatorów uważając, że należy w nowej ustawie wykluczyć jedno osobowość decyzji na rzecz kolegialnej z udziałem czynnika społecznego.
A Babice jest to sprawa nieudolnych władz gminy. Stopnica odbudowuje zamek królewski, władze Sochaczewa są przychylne odbudowie miejscowego zamku, gmina pucka podjęła uchwałę o odbudowie zamku w Pucku zachowanego w szczątkowym stanie.
Ja się w ogóle zastanawiam, po co z pieniędzy podatników utrzymuje się MK i DzN z agendami, skoro sama Fundacja Zamek Chudów więcej zrobiła, niz to całe gremium razem wzięte.

Ostatnio edytowany przez Waldemar Rekść (2008-12-05 15:00:27)

Offline

 

#22 2009-08-31 22:31:29

van czyz

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-04-10
Posty: 20
Punktów :   

Re: Odbudowa czy konserwacja ?

Przy wykonywaniu szkicu-próby rekonstrukcji zamku wyszła mi ciekawa rzecz. Istnieją cztery znane mi rysunki przedstawiające możliwy wygląd zamku Tenczyn, ale tylko jedna rozwiązuje problem dopasowania kubatury budowli, nierówności terenu i planu zamku. Mówię o pracy Hendla. Jest to praca przemyślana w każdym szczególe. Widać to doskonale w momencie kiedy samemu próbuje się wykonać taką robotę. Biorąc pod uwagę, że tworzył on w czasach kiedy nie było komputerów i tej wiedzy o zamku, jaką mamy dzisiaj, ta praca musi robić wrażenie. Bardzo byłbym ciekaw innych materiałów Hendla dotyczących zamku, szczególnie szkiców, które posłużyły do wykonania tak dopracowanej, sensownej całości.

http://www.buszujpokraju.pl/images/stories/_9_.jpg

W najlepszej chyba dostępnej wersji. Jedyny problem projektu Hendla to detal, mogący kojarzyć się często bardziej już z XIX wiekiem...


PS. Dzięki za ilustracje. Tymczasem w kontekście dyskusji WARTO spojrzeć na to. Wynik tych prac jest wręcz powalający. Tak wygląda odbudowany renesansowy zamek dolny w Wilnie:
http://www.miestai.net/forumas/showthre … 36&page=78
Polecam.Z 24 października:


Z: Krasnowolski B., Architektura loggi małopolskich w latach 1500-1630, ,,Biuletyn Historii Sztuki'' 1969, nr 31, z.  4, s. 434-438:

,,...Grupa loggi związana z oddziaływaniami Wawelu. Pierwsze znane loggie małopolskie nawiązują stylistycznie, a przeważnie i typologicznie do krużganków wawelskich, więc do kręgu florenckiego. Należą tu: ..., ŁATWE DO ODTWORZENIA krużganki zamku w Tenczynie (ok. 1570), ...


Z: Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, Powiat chrzanowski, 1953, s. 29-31:

...Budynek bramny prostokątny,...na zewnątrz ślady bramy półkolisto zamkniętej, powyżej regularnie wykrojone okna z PÓŹNORENESANSOWYMI gzymsami. Wieża czworoboczna, u góry zwężona uskokiem w kwadrat, pierwotnie o PIĘCIU KONDYGNACJACH,...,od strony dziedzińca z wysokim otworem bramy ze śladami brony...Kaplica orientowana,...pod kaplicą KRYPTA GROBOWA....Na pd.-wsch. narożniku skrzydła mieszkalnego wsch. okrągła baszta ze strzelnicami i ŚLADAMI BLANKÓW....W dziedzińcu pierwotnie z trzech stron krużganki, o czym świadczą ślady sklepień na murach magistralnych i FRAGMENTY ARCHITEKTONICZNE.... Przygródek opasany murem czterokrotnie załamanym, ze szkarpami, strzelnicami i ŚLADAMI PO GANKACH STRAŻY,...


Ponadto na stronie: http://zamkidwory.mojeforum.net/index.php taka ciekawa wypowiedź forumowicza o nicku mr_craftsman:
,,skąd pochodzi rzut i rekonstrukcja?
rekonstrukcja wydaje mi się być inspirowana Pajzderskim, natomiast co do opisów w rzucie mam pewne wątpliwości - wg literatury wieża oznaczona jako "Nawojowa" to baszta zwana Dorotha. Natomiast Nawojowa, to XIX wieczna nazwa wieży bramnej.
jako że kończę właśnie pracę naukową nt. wczesnej fazy zamku postaram się wkleić za niedługo ekstrakt do tego posta =)''

Zna ktoś tego Pana?

Ostatnio edytowany przez van czyz (2009-10-24 23:43:16)

Offline

 

#23 2010-01-04 02:52:54

Waldemar Rekść

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2008-11-30
Posty: 5
Punktów :   

Re: Odbudowa czy konserwacja ?

Chryste Panie !
Włos na głowie się jeży, gdy się czyta, co się wokół Tenczyna wyprawia i patrzy na jego zdjęcia. Jeszcze kilkanaście lat i nic z tego zamku nie zostanie ku chwale nawiedzonych maniaków ,,historycznych ruin" w rodzaju pana Janczykowskiego. Że też tacy ludzie nie są w stanie zrozumieć i przyjąć do wiadomości oczywistych faktów widocznych gołym okiem.
Dla takich obiektów tylko ich choćby częściowa odbudowa do celów komercyjnych jest jedynym ratunkiem.
Skoro pan konserwator nie pozwolił sprzedać zamku inwestorowi, który chciał jego odbudować na hotel, to lepiej niech on wróci do rąk Potockich, to oni najwyżej w d... kopną pana konserwatora i zrobią co należy.
W polskich warunkach klimatycznych pojęcie ,,trwałej ruiny" jest fikcją i nawet Rabsztyn wali się ludziom na głowę mimo trwających tam prac.
Rozumni konserwatorzy którzy to doskonale rozumieją jak dr Lewicka, prof. Małachowicz czy dr Niewalda są sterroryzowani przez garstkę wpływowych oszołomów, albo - płatnych kanalii, którzy obsadzili wszystko: MK i DzN, PKN ICOMOS i inne instytucje. Reszta konserwatorów musi siedzieć cicho, jeżeli nie chce utracić pracy, możliwości publikacji swoich prac, dostępu do ekspertyz, prac zleconych itp.
3 grudnia zmarł niesłychanie zasłużony dla polskiej kultury prof. Jerzy Lileyko i fakt ten media zupełnie przemilczały, bo prof. Lileyko starał się skutecznie ratować i odtwarzać POLSKIE NARODOWE DZIEDZICTWO, co ,,elicie" j/w wyraźnie jest nie w smak.
I ja zaczynam się zastanawiać, czy blokowanie odbudowy pomników NASZEJ historii i kultury to nie jest celowa antypolska robota.
Rzeczpospolita dzięki wprost niesłychanej ofiarności Pana Adama Orzechowskiego z Nowego Sącza i ciężkich pracy wielu specjalistów z prof. Lileyko i prof. Rożkiem na czele odzyskała repliki polskich insygniów koronacyjnych, co większość naszych mediów przemilczała i to narodowe sacrum do tej pory nie było w ogóle wystawione w Warszawie. Trudno się jednak dziwić, skoro dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie zrobiono sławetna Annę Rottenberg, a jej rodaczka, wyjątkowo nikczemna Kazimiera Szczuka robi w TV za ,,moralny autorytet". Dzieje się coś bardzo niedobrego i najwyższy czas jasno powiedzieć, że Polska została opanowana przez antypolskie siły.
Jak długo jeszcze będziemy to tolerować ?

Offline

 

#24 2010-07-21 11:16:08

1Marek1

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-12-04
Posty: 6
Punktów :   

Re: Odbudowa czy konserwacja ?

Skoro pierwsza faza odbudowy zamku (a raczej bramy) powoli się zbliża, czy ktoś mógłby pokazać co bedzie odbudowywane? Np czy tylko okrągły bastion wejściowy czy również zakryta podłużna galeria (na co wskazuje w zakresie prac użycie dachówki)?

Edit: chyba chodzi tylko o wieżę z bramą krytą (na razie) papą.

Ostatnio edytowany przez 1Marek1 (2010-07-21 13:26:54)

Offline

 

#25 2010-08-06 17:52:09

van czyz

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-04-10
Posty: 20
Punktów :   

Re: Odbudowa czy konserwacja ?

Pare słów odemnie co do projektu zabezpieczenia ruin autorstwa Państwa Filipowiczów. Jakkolwiek chylę czoła przed pracą jaka została weń włożona i jestem świadomy bardzo pozytywnej oceny również ze strony Janczykowskiego,chciałbym zwrócić uwagę na jeden minus projektu (wiem również że nie tylko ja na to zwróciłem uwagę, ale także pare obeznanych w temacie osób).
Chodzi mianowicie o zwieńczenie murów. Oryginalne mury zostają nadbudowane murem tworzącym charakterystyczne schodki. Chroni on co prawda oryginalne mury, ale wygląda bardzo nienaturalnie, sztucznie (pojęcie sztucznych ruin jest tu bardzo na miejscu). Najważniejsze oczywiście jest zabezpieczenie murów,ale estetyka również jest ważna, zwłaszcza, że w najbliższym czasie nie ma szans na pełną odbudowę tego elementu zamku. Zastanawiam się czy nie istnieje żadne inne, bardziej szczęśliwe rozwiąznie...może dałoby się pociągnąć w paru miejscach mury do pełnej wysokości, odtworzyć attykę na basteji, albo przynajmniej wprowadzić mniejszą regularność w nadmurowanym wątku?
Pozdrawiam.
PS. Chciałem przy okazji pogratulować nowej szaty graficznej strony.

Ostatnio edytowany przez van czyz (2010-08-06 17:55:53)

Offline

 

#26 2010-10-21 13:06:51

1Marek1

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-12-04
Posty: 6
Punktów :   

Re: Odbudowa czy konserwacja ?

Gmina Krzeszowice powoli zaczyna mnie zadziwiać. Po akceptacji 2 etapu rekonstrukcji ruin bedzie już odbudowany kawał zamku. Trasa turystyczna po koronie murów plus punkt widokowy znad bramy wjazdowej to bedzie coś.

Offline

 

#27 2012-07-10 11:13:20

cichomir

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2008-12-17
Posty: 2
Punktów :   

Re: Odbudowa czy konserwacja ?

Witam!
Swego czasu na temat odbudowy zabytków napisałem taki artykuł: http://centrumpr.pl/artykul/odbudowywac … 27347.html. W przypadku tego zamku wydaje mnie się, że odbudowa byłaby chyba słuszna chociaż może zachowanie częściowo ruin też nadałoby odpowiedni i romantyczny klimat. Oczywiście nie wyobrażam sobie aby później nie organizowano na nim żadnych imprez.
Tak na marginesie - kilka lat temu (jeszcze przed powstaniem Stowarzyszenia) zwiedzałem zamek i widząc jego zniszczenie oraz mając wizję co na nim można zrobić zacząłem zakładać fundację, której celem miała być między innymi pomoc przy jego odnowie. Niestety sprawy osobiste nie pozwoliły mnie dokończyć jej rejestracji i pozostałem w połowie drogi. Może kiedyś?. Na moim niezbyt rozgadanym forum http://www.ruinyizamki.grupy-dyskusyjne.pl/ zamieszczam wszystkie otrzymywane od Was informacje dotyczące zamku i jest to najwięcej czytany dział w tym forum. Również na mojej stronie http://www.ruinyizamki.pl można znaleźć trochę starych zdjęć i informacji odnośnie tej budowli. Myślę i mam nadzieję, że z czasem na mapie Małopolski będziemy mieli jeszcze jeden piękny i "działający" zamek.

Offline

 

#28 2014-02-07 20:35:37

jzurko

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-03-22
Posty: 4
Punktów :   

Re: Odbudowa czy konserwacja ?

Źle, Źle, Źle!!!    Nie idzie to w takim kierunku w jakim powinno. Ja rozumiem, że mury się rozsypują i że trzeba doraźnie zabezpieczyć to co się jeszcze nie zawaliło. Ale jest to w stosunku do stanu ruin zamku i tego co zostało do tej pory zrobione bardzo słabiutki argument. Ja już o tym pisałem w poście "za dużo dużych okien".
1. Budynek przylegający do chodnika bojowego a będący dawniej gotycką wieżą bramną został tak zabezpieczony, że i tak się zawali. Ceglany łuk  nad parterem niczego nie podtrzymuje a tylko obciąża. Doprawdy kto mi wytłumaczy po co tam jest ten łuk?
2. Nad basteją bramną w IV etapie jest przewidziany krenelaż. Super, jestem za - ale nie w tym momencie kiedy w każdym momencie mogą zawalić się  mury Honoratki, Małgorzatki i Grunwaldzkiej. Poza tym Co oznacza ceglany łuk nad bramą wjazdową do tej bastei? No co ten łuk oznacza!!!???? Czyżby projektanci zabezpieczenia ruin nie wiedzieli co tam wcześniej było? Jak nie wiedzą to ja im powiem. Tam był mur kamienny - rewelacja!!! Jestem geniuszem!!! Wymyśliłem coś czego projektanci nie byli w stanie się domyśleć mimo, że to oni mieli do dyspozycji badania a nie ja. Przepraszam za jawna kpinę, ale niestety oni w pełni na nią zasłużyli.
3. Dalej kolejny łuk projektowany w wyrwie w murze wieży Grunwaldzkiej,  w ścianie południowej. Zamiast odtworzyć właściwy i jedyny logiczny wygląd tej ściany (po dwa nieduże okna w każdej kondygnacji) to ma być zostawiona ta wielka wyrwa i tylko mur ma być spięty znowu ceglanym łukiem tuż pod attyką. Za to attyka ma być zrekonstruowana na całej koronie muru tej wieży, czyli nad nad tym nieszczęsnym łukiem też. Już sobie wyobrażam jak to będzie w tym miejscu obciążało mur!!! Co to za genialni inaczej projektowali? To nad attykami będą się roztkliwiać  a mury obwodowe i na górnym Zamku nadal się walą.
4. I na zakończenie kolejny łuk w południowej ścianie budynku południowo-zachodniego (przy wieży bramnej do Zamku Górnego). Łuk jak wiadomo pochodzi z 1922 r. i miał ponoć służyć sprzężeniu obydwu fragmentów tej ściany. Było to rozwiązanie tymczasowe, a docelowo miał tam być normalna ściana z oknami. Niestety międzywojenna Rzeczpospolita trwała zbyt krótko i docelowego wyglądu tej ściany nie zrobili. A teraz pożal się Boże projektanci zabezpieczenia ruin zamku wzorują się na tym łuczku z uporem godnym lepszej sprawy. Panowie! Ten łuczek jest tam przypadkowo i nie miał wartości estetycznych!!!!
Wniosek narzuca się następujący: dobrze by było aby zamek miał jednak prywatnego właściciela, który będzie chciał mieć z niego inny pożytek niż gminni urzędnicy traktujący zamek jako pretekst do wyciągania z ministerstwa pieniędzy (najlepiej dla siebie). Na szczęście dla zamku mam nadzieję , że przejdzie pod własność Potockich. I tym optymistycznym akcentem kończę. Alleluja! Amen!

Offline

 

#29 2014-10-30 09:56:38

1Marek1

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-12-04
Posty: 6
Punktów :   

Re: Odbudowa czy konserwacja ?

Odbudowa odbudową ale może by tak usunąć drzewa z obrębu murów? Po powoli las się tam robi. A jakby jeszcze wyciąć drzewa ze stoku góry o odsłonić zamek to byłoby super. Coś jak pare lat temu w Chęcinach.

Offline

 

#30 2015-03-24 12:09:56

jzurko

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-03-22
Posty: 4
Punktów :   

Re: Odbudowa czy konserwacja ?

Stało się to co musiało się  stać i co przewidywałem w poscie z 7.02.2014 r. Stropy na części mieszkalnej górnego zamku zaczęły się walić.  Bradzo to głupia satysfakcja, ale trudno o inną. Tak to jest jeśli zajmujemy się licowaniem muru, attykami, krenelażami zamiast nerginie ratować walące sie mury. A teraz pytanie za 100 punktów. Czyżby mury i stropy w części mieszkalnej zamku górnego (czyli toi co się zawaliło) nie były już kiedyś zabezpieczane jako trwała ruina???? Odpowiedź prawidłowa - oczywiście były zabezpieczane jako trwała ruina. I tak właśnie wyglada w praktyce trwałość trwałych ruin, że są beznadziejnie nietrwałe, ale maja inna ważną zaletę - można ciągle wydatkowywać na nie mnóstwo pieniędzy!!!!!! I pewnie właśnie o to chodzi. Zastanówmy się jakby tu wywalic maksymalnie dużo pieniędzy na zabezpieczenie ruin zamku, ale tak aby wkrótce była konieczność ich dalszego wydawania????

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.worldofbleach.pun.pl gdzie w lodzi mozna kupic kwas salicylowy prometinmt2 wykaz podrecznikow na 3 rok w hogwarcie bledy w materiale statystycznym